sobota, 30 maja

Emerytury i renty wzrastają od dziś średnio o 30 złotych

Ostatnia aktualizacja: 01 marca 2014 09:15
złoty złotówka złotówki

Emerytury i renty wzrastają od dziś średnio o 30 złotych. Te najniższe o jeszcze mniej, bo o kilkanaście złotych. Tak niskie podwyżki wynikają z obecnie obowiązujących przepisów. Świadczenia rosną bowiem o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac - wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz.

Niewielka inflacja i niewielki, choć wyższy niż zakładano wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie.

I rzeczywiście. Wskaźnik inflacji za ubiegły rok wyniósł 1,1 procent. Płace zaś wzrosły o 2,5 procent. Przygotowując budżet na ten rok, rząd założył, że inflacja pod koniec 2013 roku wyniesie 1,9 procent, a płace wzrosną o 1,2 procent.

Wiesława Taranowska z OPZZ zwraca uwagę, że wskaźniki będące podstawą obliczeń okazały się niższe niż rząd założył, przez co budżet zaoszczędził na waloryzacji około miliarda złotych. Rząd powinien więc te pieniądze przeznaczyć dla emerytów otrzymujących najniższe świadczenia - mówi IAR Wiesława Taranowska.

Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

Źródło: IAR
Tagi: , ,